kolonadaPodle legendy stál za vznikem lázeňských oplatek jeden šikovný kuchař z premonstrátského kláštera v Teplé. Když jednou dostal za úkol připravit pro hosty zákusek, napadlo ho využít oplatečnic (kleští) na pečení hostií. Jednoduché těsto z vody a mouky vylepšil přidáním cukru a mléka a mezi upečené oplatky nasypal lahodnou směs oříšků, cukru, skořice a dalšiho jemného koření. Oplatky potom spekl dohromady. Dezert měl úspěch a recept se tak brzy dostal za brány kláštera.

V roce 1856 začal kulaté oplatky vyrábět v Mariánských Lázních ve velkém jako první cukrář Karel Reitenberger, synovec tepelského opata a zakladatele Mariánských Lázní.

Na křupavých lázeňských oplatkách si zde pochutnávali i takoví světoví velikáni jako třeba anglický král Edward VII., věhlasní skladatelé Johann Strauss a Fryderik Chopin či slavní spisovatelé Jan Neruda, Mark Twain nebo básník Johann Wolfgang Goethe.

Na začátku 20. století již tady působilo několik pekařů, kteří tyto oplatky pekli. Mezi nimi i František Wittmayer, zakladatel slavného cukrářského rodu, jehož syn František přenesl v 50. letech tuto tradici do výrobního závodu, který od r. 1974 nese název Kolonáda.

První oplatky s čokoládovou příchutí spatřily světlo světa ve Vídni. Zdejší cukrář českého původu Josef Homolka po léta vylepšoval recepturu, až se mu jako prvnímu na světě podařilo vyrobit lázeňské oplatky s chutí pravé čokolády. Po druhé světové válce se Homolka vrátil zpět do Čech, aby v Mariánských Lázních znovu zavedl výrobu tradičních mariánskolázeňských oplatek.

Tradiční lázeňské oplatky pod názvem Kolonáda patří díky své kvalitě k nejvyhledávanějším. Tajemství úspěchu tkví v originální receptuře a přísně dodržené technologii výroby, která vyžaduje potřebnou péči a čas. Pečicí formy jsou vyrobeny z bronzu, pláty kulatých oplatek zrají při určité teplotě a vlhkosti vzduchu až 4 týdny a před spékaním se oříšková směs sype i dnes ručně.

Výrobna sladké lázeňské pochoutky pod značkou Kolonáda funguje v Mariánských Lázních dodnes v budově bývalé kavárny Victoria a kromě kulatých oplatek (oříškových a čokoládových) nabízí i lázeňské trojhránky v několika tradičních příchutích.